دریافت نسخه چاپی  


  چاپ        ارسال به دوست

تقدیر وزیر راه و شهرسازی از مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن

عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی با اهدای لوح تقدیری از تلاش های مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در مسیر بازآفرینی کارخانه ریسباف اصفهان قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، متن لوح تقدیر وزیر راه و شهر سازی دولت تدبیر و امید به این شرح است:

پیشرفت، توسعه و آبادانی میهن اسلامی مرهون تلاش های انسان های متعهد و مدیران مدبری است که در مسیر زندگی و ارائه خدمات بهینه به ملت شریف ایران عزمی راسخ دارند و از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. بدینوسیله از اهتمام و تلاش ارزشمند جنابعالی در مسیر بازآفرینی کارخانه ریسباف، یکی از مفاخر دوران معماری صنعتی ایران که تغییر رویکردی است برای احیای فضاهای ناهمگون شهری تقدیر نموده، امید است سیاست های توسعه مسئولانه و خردمندانه جایگزین شیوه های سوداگرانه گردد و خاطره همه کسانی که به فرهنگ ایرانی و اندیشه ایران شهری عشق می ورزند باقی بماند.

گفتنی است کارخانه ریسباف دومین کارخانه ریسندگی اصفهان و اولین محصول کار و سرمایه جمعی مردم این استان است که سال 1311 در سمت جنوب شرقی سی و سه پل، در محل باغ‌های اعتمادالدوله و حاتم بیگ، در سمت شرق چهارباغ بالا که آن زمان محور هزار جریب نامیده می‌شد، در زمینی به مساحت بیش از 69 هزار مترمربع به دست استاد معتمدی و تحت نظارت مهندسی آلمانی به نام ماکس اتوشونمان با سبکی خاص از معماری احداث شد.

 

 

فعالیت ریسباف از سال 1311 آغاز و با تمام مشکلات ادامه پیدا کرد تا این‌که در دهه هشتاد به دلیل مشکلات ناشی از قانونی که اجازه فعالیت کارخانه‌ها درون شهر را نمی‌داد برای همیشه تعطیل شد.
این بنای تاریخی که بانک ملی مالکیت آن را برعهده داشت در تاریخ 8 مرداد1381 با شماره ثبت 6018 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در نهایت در دولت یازدهم و با تلاش وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و مسئولان استانی به قیمت حدود 215 میلیارد تومان خریداری شد تا مرمت و بهره‌برداری از آن با هدف احیای این اثر ارزشمند و ایجاد فضای فرهنگی، تفریحی و اجتماعی آغاز شود.

این کارخانه یکی از 10کارخانه حاشیه زاینده‌رود و یکی از چهار کارخانه حاشیه خیابان چهارباغ بالا است که از میان این چهار مجموعه صنعتی،متاسفانه تنها ریسباف است که بدون تغییر باقی مانده، هرچند در سال های گذشته تخریب‌های جزئی بر اثر عدم رسیدگی و بی‌توجهی به کارخانه وارد شد که در سال های اخیر با توجه به نگرانی دکتر آخوندی از تخریب این بنای ارزشمند رایزنی های توسط وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت که در این راستا موافقت‌های اولیه برای تملک کارخانه با امضای وزیر راه و شهرسازی، ریاست بانک ملی (به عنوان مالک این کارخانه)، اداره‌کل راه و شهرسازی اصفهان و استانداری تنظیم شده و در نهایت مقرر گردید تا ارزش ریالی این کارخانه برابر با قیمت روز کارشناسی شده و وجه آن از طریق املاک موجود در اصفهان و یا بخشی به صورت نقدی به بانک ملی پرداخت شود.

 وزیر راه و شهرسازی در دی ماه سال 1395 در مراسم امضای قرارداد تملک کارخانه ریسباف با تأکید براینکه تملک این کارخانه، ارزیابی جدیدی از تمدن جدید، مدرنیته و فناوری به شمار می‌رود گفت: تملک کارخانه ریسباف انتخابی تاریخی و علامتی برای تغییر رویکرد از سیاست‌های توسعه سوداگرانه شهری به توسعه مسئولانه و متعهدانه شهرها براساس ظرفیت‌های زیستی و طبیعی شهری است.
آخوندی همچنین گفت: به عقیده من این نوع اقدامات (خرید کارخانه ریسباف) یک انتخاب تاریخی بوده و بیشتر از بحث یک پروژه است، اگر بخواهیم به آن پروژه محور نگاه کنیم می‌توانیم یک بررسی اقتصادی و بازرگانی کرده و سود و ضرر را اعلام و راجع به آن به عنوان یک ملک نگاه کنیم.
همچنین محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای قرارداد کارخانه ریسباف با تأکید براینکه این کارخانه باید مورد بهره‌برداری بین‌المللی قرار گیرد گفت: کارخانه ریسباف باید به اثری جذاب در مقیاس ملی مبدل شود چراکه این مجموعه از نظر جغرافیایی و فضایی این ظرفیت را دارد.
استاندار وقت اصفهان نیز در مراسم امضای قرارداد کارخانه ریسباف تملک کارخانه ریسباف را ایثاری از سوی وزارت راه و شهرسازی در تحقق مطالبه 10 ساله مردم اصفهان دانست و گفت: این نهاد دولتی می‌توانست نسبت به این امر بی‌تفاوت بوده و مسئولیتی را در این‌باره برعهده نگیرد ولی این مسئله با علاقه‌مندی کامل خصوصا از سوی وزیر راه مورد پیگیری قرار گرفت و امروز نه تنها هنرمندان بلکه شادی بسیاری از شهروندان این استان را موجب شده است.


١٢:١١ - شنبه ١٦ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٦٩٩    /    تعداد نمایش : ٩٥١خروج