تامین 56 هزار و 972 هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن
تامین 56 هزار و 972 هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن
عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از تامین 56 هزار و 972 هکتار زمین در حریم و محدوده شهرها خبر داد و گفت: مالکان بخش خصوصی در استان‌هایی که با کمبود زمین مواجه هستند می‌توانند برای تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن ارسلان مالکی عضو هیات مدیره این سازمان افزود: تاکنون 24 هزار و 224 هکتار زمین مسکونی در محدوده شهرها شناسایی شده و در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این میزان زمین پاسخگوی یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی بود اما با توجه به سیاست کاهش تراکم‌ واحدها، این ظرفیت نیز کمتر خواهد شد.
مالکی میزان زمین‌های تامین شده واقع در حریم‌ شهرها که در مراحل الحاق قرار دارند را معادل 32 هزار و 748 هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: مجموع زمین‌های شناسایی شده در محدوده یا حریم شهرها به 56 هزار و 972 هکتار رسیده است.
عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه به ماده 10 قانون جهش تولید مسکن اشاره کرد و گفت: با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر الزام انتقال اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی به سازمان ملی زمین و مسکن برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن، تاکنون اسناد حدود 3 هزار و 700 هکتار زمین به این سازمان منتقل شده است.
وی افزود: همچنین 800 هکتار زمین دیگر نیز در مرحله انتقال سند قرار دارند که در صورت نهایی شدن، مجموع این اراضی به 4 هزار و 500 هکتار خواهد رسید.
مالکی تاکید کرد: بسیاری از اراضی تامین شده در محدوده شهرها نبوده بلکه در حریم شهرها قرار دارد و الحاق این زمین‌ها برعهده شورای برنامه‌ریزی استان است و روند الحاق اراضی در حریم شهرها باید تسریع شود.
وی مانع دیگر در مسیر انتقال اسناد اراضی دستگاه‌های دولتی را نداشتن سند اعلام کرد و گفت: برخی از آن‌ها در مراحل ثبتی و تهیه نقشه قرار دارند.

* تامین اراضی از طریق مالکان بخش خصوصی در طرح نهضت ملی مسکن
وی درباره راهکارهای پیش‌رو برای تامین زمین در شهرهایی که با کمبود اراضی مواجه هستند، خاطر نشان کرد: در شهرهایی که کمبود زمین دارند، از طریق مالکان بخش خصوصی و اراضی سازمان‌هایی مثل اوقاف، بنیادها و نیروهای مسلح برای تامین زمین اقدام می‌شود.
به گفته مالکی تاکنون در خصوص 7 هزار و 369 هکتار زمین برای ساخت مسکن در قالب نهضت ملی در حال مذاکره با مالکان بخش خصوصی هستیم.
عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن راهکار دیگر را ایجاد شهرهای جدید و شهرک‌ها به ویژه در کلان‌شهرها دانست و گفت: باید مکان‌یابی و شناسایی فضای مستعد برای احداث شهرک‌ها تسریع شود.

* شناسایی بیش از 47 هزار هکتار زمین برای احداث شهرک در کلان‌شهرها
مالکی خاطر نشان کرد: در برخی استان‌ها مثل البرز، مکان‌یابی شهرهای اطراف تهران انجام و 47 هزار و 343 هکتار زمین برای احداث شهرک شناسایی شده است.
وی ادامه داد: ساخت 4 شهرک معادل یک هزار و 715 هکتار زمین به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده و ایجاد 8 شهرک نیز در کارگروه‌ها در حال بررسی است.
تاریخ:
1401/09/01
تعداد بازدید:
85
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تماس با ما
آدرس: میدان ونک، خیابان شهید خدامی، نبش چهار راه نیروی انتظامی، پلاک ۵۶ ، سازمان ملی زمین و مسکن
تلفن های تماس مردمی
دفتر روابط عمومی: 021-88792541
تلفن گویا: 021-88870023
دورنگار: 021-88777215
پست الکترونیک: info@nlho.ir
کدپستی:1994776514
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 16:15
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن است.
Powered by DorsaPortal